وب سایت چیست


وب سایت چیست

وب سایت (تارنما) به مجموعه ای از صفحات وب گفته می شود که شامل متن ، تصاویر ، فرم ها و سایر محتویات چند رسانه ای می باشد.هر وب سایت توسط یک دامنه اینترنتی (آدرس سایت) قابل دسترسی می باشد و همچنین بر روی فضایی به نام هاست که محل ذخیره سازی فایل های وب می باشد میزبانی می گردد.وب سایت ها می توانند بر روی شبکه های مختلفی از جمله شبکه جهانی اینترنت و در مقیاس کوچکتر روی یک شبکه داخلی قرار بگیرند.
وب سایت ها متشکل از صفحات اچ تی ام ال (html) ، تصاویر ،متون، فایل ها و کدهای برنامه نویسی هستند.زمانی که یک کاربر وارد یک وب سایت می شود با بخش رابط کاربری یا اینترفیس وب سایت مواجه می شود اما در پشت تمامی آنها دنیای برنامه نویسی وب قرار دارد.
یکی از اساسی ترین و در واقع پایه طراحی صفحات وب ، فایل های اچ تی ام ال هستند، فایل ها (صفحات html) تشکیل دهنده بدنه و اساس صفحات وب می باشند.یک مرورگر اینترنتی با استفاده از کدهای اچ تی ام ال با کاربر ارتباط برقرار می کند.
اما با پیشرفت دنیای آی تی و طراحی وب زبان های برنامه نویسی به خدمت برنامه نویسی وب درآمدند و پیشرفت های عظیمی در دنیای اینترنت و وب را به وجود آوردند.با استفاده از زبان ها و فناوری های برنامه نویسی وب بسیاری از وب سایت ها و اپلیکیشن های اینترنتی ظاهر شدند که هر کدام فعالیتی مهم در زمینه کاری خود را انجام می دهد.به عنوان مثال زمانی که شما اطلاعاتی را از طریق یک فرم وب به سرور انتقال میدهید مثلا در یک سایت ثبت نام انجام میدهید ، چندین زبان برنامه نویسی و تکنولوژی وب در کنار هم قرار می گیرند تا روند کار با موفقیت انجام شود. زبان هایی همچون جاوا اسکریپت ، دات نت ها و اس کی ال از این دسته هستند.
وب سایت ها معمولا به دو دسته پویا (داینامیک) و ایستا (استاتیک) تقسیم می شوند ، وب سایت هایی که غالبا در حال بروز رسانی و تغییرات هستند نیاز دارند تا مدام با بارگزاری اطلاعات جدید بروز شوند ، اما دسته ای دیگر از وب سایت ها معمولا یا نیازی به بروز رسانی ندارند و یا در مدت زمان زیادی نیاز به بروز رسانی دارند که به آنها وب سایت های استاتیک گفته می شود.
وب سایت ها کاربردهای فراوارنی دارند.از جمله ایجاد یک فروشگاه اینترنتی ، سامانه های اداری ، وب سایت های شرکتی ، شخصی و اپلیکیشن های تحت وب جهت ارائه خدمات غیر حضوری.
تفاوت میان وبلاگ و وب سایت : 
وبلاگ ها در واقع یک زیر مجموعه از دامنه ای هستند که مقدار فضای مشخص شده ای را به شما ارائه می دهند تا بتوانید در قالب طراحی شده موجود اطلاعات خودتان در آن قرار دهید.اما وب سایت در واقع یک دامنه و فضای اختصاصی برای صاحب آن می باشد که قابلیت ها و ابزارهای نامحدودی را برای ایجاد یک سایت به شما ارائه میدهد.در واقع وبلاگ ها با توجه به ارائه دادن خدمات رایگان محدودیت های بسیاری را در جلوی پای کاربر قرار می دهند اما وب سایت ها هیچ گونه محدودیتی از لحاظ طراحی و ساخت ابزارهای مورد نیاز در مقابل شما قرار نمی دهند، از این رو اگر قصد ایجاد کسب و کار و یا فضای قدرتمندی را دارید یک وبلاگ نمی تواند پاسخگوی کار ما باشد.
در انتها به این نکته اشاره می کنیم که برای تولید یک وب سایت ابزارهای متعددی وجود دارد ، زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارند که قابلیت ایجاد یک وب سایت داینامیک و قدرتمند را دارند و لذا در هنگام شروع کار باید با در نظر گرفتن فضای کاری و نیاز خود در مورد نحوه شروع کار خود تصمیم گیری کنید.از محبوبترین و پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی وب می توان به asp.net  و php اشاره نمود ، همچنین از سیستم های مدیریت محتوا همچون جوملا و وردپرس نام ببریم که  نزد طراحان وب بسیار محبوب هستند.